upozornění č.1 - pro necimrmanology: následující řádky asi nebudete chápat, prostě se o to nesnažte, nicméně budiž vám to inspirací k poslechnutí si nebo přečtení některé, nebo ještě lépe všech her divadla járy cimrmana, kteréžto nese jméno největšího génia všech dob, jenž za svou vlast vždy považoval "böhmen" (pozn.aut.: já jako moravačka jsem se cítila dlouho tímto dotčena, nicméně dopad jeho ducha je tak veliký, že sahá opravdu všude, i na moravu :))

upozornění č.2 - pro cimrmanology: je mi jasné, že pro vás to tady psát nemusím a možná to někomu nebude po chuti, protože "dobré se chválí samo" a tak dál, ale.. myslím, že občas člověk dostane třeba i chuť se pobavit, tak abyste měli co číst a na co vzpomínat..

upozornění č.3 - pro všechny: vybírala jsem hlášky nesmrtelné, hlášky hodně používané, ale také ty, které se líbí třeba jen mně nebo yannce, kdybyste nás někdy slyšeli mluvit, tak ať víte, o čem je řeč, protože asociace směřující k cimrmanovi oživují naši konverzaci již delší dobu a nedokážu si představit, že bychom je nepoužívaly

upozornění č.4 - výzva všem: pokud máte cokoli z díla DJC na CD a nejsou to mp3, čili pokud to, co mám v nic moc kvalitě na kazetách a mp3, máte v audiu na CD, ozvěte se mi, protože nesmrtelnost tohoto génia by asi na kazetách moc nesmrtelná nebyla :))
akt
vyšetřování ztráty třídní knihy
hospoda na mýtince
vražda v salónním coupé
němý bobeš
cimrman v říši hudby
dlouhý, široký a krátkozraký
posel z liptákova
lijavec
dobytí severního pólu
blaník
záskok
švestka
+ bonus: hymna


akt

K objevu došlo 23. února v 10 hodin 5 minut dopoledne kolem roku 1966. /// Tak jako lidé s určitou srdeční vadou jsou dobří proutkaři, jsme my absolutní sluchaři dobří krbaři. /// "Pane inženýre, je to možné?" "Ano, to je možné." "Víte, o čem hovořím?" "Ne." /// Slepice klovla do struny a byla šroubem zasažena přímo do obličeje. /// Basilejskou odpověď najdete v každém větším slovníku, já budu citovat z Čepelkova slovníku naučného. Kolega Čepelka byl tak laskav, že mi zapůjčil svůj slovník. /// …čili typická zrcadlová perverze. "A já šup hlavičku pod vodičku. Teda ne že by se utopily. Ale napijou se." /// "Já bych to nazval chumelenice." /// "A tak ses narodil ty, Láďo." /// "Tos mě tenkrát nasral, kamaráde." /// "…poněvadž jsem měl dost komplikovaný, takzvaný kruhový porod." /// "Můžeš si ho zkusit, Pepo." /// "Tady bratr učitel se nám do třetí třídy… neudržel stolici." /// "Ale byla roztomilí." /// "Nezlobte se, ale pět dětí zmizelo. Vám přece muselo být po návratu z práce nápadné, že někdo chybí." /// "…a možná, že by to ani Pepa nebyl." /// "Děkuji taťko, já to taťkovi vyřídím." /// "Ty, prosím tě, co jsou to rozpíčky?" /// "Ty mi připomínáš jednu vychovatelku z dětského domova. Ta měla taky takovouhle trvalou." /// "Já jsem se vám na jedné školní oslavě tak dojal, že museli vyklidit tělocvičnu."

nahoruvyšetřování ztráty třídní knihy

Naštěstí spal hned ve vedlejší místnosti liptákovský předseda MNV Kučerová (…) a hlavně jsme ji probudili proto, aby se vytrháváním prkna z podlahy neprobudila. /// Marně vysvětluje četníkům princip sifonu. /// Hola, hola, tam Weigel. /// Já jsem tam tak seděl stranou a vždycky si udělal čárku, kdykoliv se ozvalo jméno Cimrman. Ani jednou, přátelé! /// Nedám si dnes po obědě viržinko. Neplačte, sami jste si to zavinili! /// A tu vozovku potom zkompletujte. /// "Co se stalo?" "Upadly mi sirky." "Na zem?" "No na zem, pane doktore." /// "Máte je?" "Nemám, ale viděl jsem je."
"Tak co? Co nám povíme? Nic nám nepovíme? Chyba, chyba!" /// "Víte, pane řediteli, že si na ni někdy ani nevzpomenu?" /// "Vy jste tupá, odporná, deprimovaná hovada…" /// "Členy učitelského sboru zdraví žáci! Ledabyle!" /// "Vidíte? Už si toho všiml!" /// "Říkali mi Strašný Láďa!" /// "Chlapci, nehrajte si s Láďou!" /// "Tak co, kolego třídní, co vaše třída?" /// "UČÍ SE DOBŘE, TO NEMOHU ŘÍCT." /// "Je to takový ošklivý, a skoro bych řekl zlý… nepěkná věc." /// "Trošku jsem si zapřeháněl." /// "…úroveň!!!" /// "Ale teď už se opravdu žerty stranou tohleto. Už mě to namouduši žádná legrace!" /// "Hrdlička! Hrdlička! Neboj se………. Jen počkej, ty hajzle!" /// "Vyhlásili jsme například celý týden pravdomluvnosti." "Ano, včera nám to skončilo, už je od toho pokoj…" /// "Trojka je přece také docela hezká známka." /// "Ve Vyškově se ztratily čtyři čepice. Tři vlněné pletené a jedna plátěná se štítkem." /// "Pane inspektore, přibližně okolo čeho?"

nahoruhospoda na mýtince


nahoruvražda v salónním coupé

"Trefný, bude-li Praha pomýšlet na můj pomník, ať je prosím tě z bílého mramoru. V bílém budu nejlépe čelit holubům." /// …no a profesor Vondruška to nakonec sám rád musel uznat. /// Projekt jezdecké sochy na dvoumetrovém mramorovém soklu však narazil na něco jiného - na trolejové vedení. /// Přestože výklad střežila sehraná dvojice policistů Ječný, Cígler, krádež se podařila. A to v pravé poledne. /// Cígler volal: "rozejděte se!" a Ječný: "neshlukujte se!". /// Co je to za eso, přátelé, když se dá chytit? /// Úmyslně vlákal do třídy opilého popeláře. /// Vysmívá se příkladům s dvojcifernými sčítanci. /// Leden: zamkl dveře třídy tak, že nešly odemknout. Únor: odemkl dveře třídy tak, že nešly zamknout. /// Září: je zádumčivý. Říjen: je zádumčivý. Listopad: Přinesl do školy benzín. Únor: je zádumčivý. Duben: přinesl do školy sirky. Květen: Navádí Kuncovou, aby zítra nechodila do školy. /// Dr. Myslík onemocněl dokonce i anaserpentní spinózou, tj. nadměrnou kučeravostí vlny, která jinak napadá výhradně ovce. /// … a poté dostihuje pachatele skokem přes zděšeného koně nadél. /// Aby k tomu nedošlo, prozradím vám konec celé detektivky.
"Takhle dlouhý tunel je jako stvořený pro vraždu." /// "To bych ji nejradši zabil." /// "Všechno eremü?" /// "Úroda sklizena, políčka řádně obdělána. Je to hospodářství - inu, Turecko." /// "Tamhle stojí. Ten s těmi Uhry. Ale ne ten uhrovatý, ten mezi těmi Maďary." /// "Éréč piklóš néméči huňár scépeňkámoš." /// "Ach bože, jde to rychleji, než jsem čekal." /// "Takový brunet se večer namazal a ráno už nebyl brunet." /// "No, každý máme jiné pořadí." /// "Víte koho máte před sebou? Sprostého vraha!" "No dovolte!" "Přinejmenším sprostého podezřelého." /// "Hovno, Majere, hovno máš!" /// "Hlaváček nechce. Nechce!" /// "Co, co to? Aha, půjdete rovně a doleva." /// "Jdu, vyservisuju…" /// "Pořád říkala, jestli nechci být jejím pastevcem." /// "Pánové, vždyť je to stevard!" /// "Paganini!" /// "Počkejte, obyčejně s sebou tak dva až tři vozívám."

nahoruněmý bobeš

Jenže netušil, že Padevětova prosba nebyla motivována touhou číst. /// Tedy nezastíráme, že tu a tam chybí cihla či trám. /// "A jak se to, naše značka - vaše značka, ujalo vám?" /// "Cos to udělal, Pepíku?" "Hééézkýýý!" /// "Hoďte na něj deku nebo ho zabiju." /// Řekl dokonce, jistě s trochou nadsázky, že jsme objevili nový světadíl. Tuším, že jmenoval Ameriku. /// Skutečnost, že s ní pruský důstojník baron Walter sdílí lože, jen znovu ukazuje, kam až člověka může dohnat válka. /// "Bezděky mě napadají verše našeho básníka Schillera v překladu vašeho básníka Vrchlického." /// Cimrmanovi stačil na zácpu rozrazil. /// Na ženskou frigiditu s úspěchem ordinoval potměchuť a sám si často nasazoval vstavač polní. /// …lopuchové listy hustě popsané neviditelným písmem… /// "Mašina pod parou" znamenalo ve skutečnosti: "císařovna se na plese dobře bavila." /// "A je po ptákách!" /// "Jděte si třeba do prdele." /// "Brekeke."

nahorucimrman v říši hudby

nahorudlouhý, široký a krátkozraký

Budoucnost patří aluminiu. /// "…a zatímco si na člověku smlsne kdejaká havěť, jeleni se klidně pasou." /// "Kdo kdy potkal vlka, který mluví?" /// "A jsou jeleni, zlaté parohy ponechme stranou, vhodnými vychovateli naší mládeže?" /// …pohádkový horor O třinácti tchýních, i roztomilý Kašpárkův hrobeček… /// Dalším takovým zásahem byla redukce mrtvých, a to z původních Cimrmanových dvaceti sedmi na pouhé tři. A také se nám podařilo, a to bylo vůbec nejtěžší, snížit o celou polovinu sklerózu Děda Vševěda. /// No a kromě toho zamykáme hlavní dveře.
"Není to pocestný? Je to pocestný." /// "Jak ta musí být bohatá. Sááákra!" /// "Tak co jste tady u všech všudy celou tu dobu dělali?" "My jsme tady u všech všudy celou tu dobu hovořili." /// "Bože, to je práce, provdat dceru." /// "V případě, že tento pán je princezna Zlatovláska, pak myslím, že Rudolf nepřijel."/// "Teď mám třiačtyřicítky." /// "My ti ji, Koloději, nedáme." /// "Jste si opravdu k nerozeznání podobni." /// "Půl království, lovecký zámeček a dvoje povlečení." /// "Cože?!?!" /// "ŘÍKÁTE SI JISTĚ: KDEPAK ASI JSOU? KAMPAK SE NÁM TI ČERCHTMANTI SCHOVALI? NESCHOVALI SE, DĚTI. UMŘELI!" /// "A tak jsem se začal učit cizím jazykům. A výsledek se brzy dostavil. Zkazil jsem si oči." /// "Prosím vás, řekněte mi přesně, kolik vás tady přibližně je." /// "Ten člověk má opravdu výborný zrak. Já například nevidím vůbec nikoho." /// "Ten člověk je k nezaplacení." /// "On tu byl. Tady seděl, jak sedíš ty, ty, ty a ty. Tady všude seděl." /// "On to nemá lehké. On to má velice těžké." /// "A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci." /// "On trpaslík je dobrý plavec. Ale nevydrží." /// "No a já jich pak takhle ráno vytáhnu šest, i pět." /// "Člověk se tady chce vyhnout určitým slovům, to je na hovno, takováhle práce." /// "Kdo přišel, tomu dala." /// "A není to obr, je to princ Jasoň." /// "Přátelé, je to pláč?" /// "Já bych si s dovolením vzal."

nahoruposel z liptákova


nahorulijavec

Také Otta mlčí. /// …a v něm čtyřicet, padesát… no někdy i sto deset vandrovních. /// …jako tady docent Weigel, který se před představením oholil, umyl, zasypal… /// Tak on jde s tou brašničkou, přeleze dvě tři barikády… /// Toto městečko vynikalo pouze ve dvou směrech. Byla tu největší továrna na dynamit a největší sirotčinec. /// Faktura-fraktura, sadař-sadista, Žebrák-Točník… /// "Víc než krejcar mi nedávejte, nechci se vrátit mezi tu bohatou pakáž." /// "Celý život jsem se nemohl rozhodnout, mám-li se oženit či vdát." /// "Když jsem se narodil, bylo mi dvanáct let." /// H2SO5 /// "Jsem bezvýhradný ateista. Až se bojím, že mě Pán Bůh potrestá." /// Zkoušky jako herec - herečka, dva herci - herečka, režisér - herečka, dva režiséři - herečka a její přítelkyně… /// "Nedala by se ta informace trochu rozšířit?" "Ne." /// No a docent Weigel bude tak laskav a půjde pryč. /// "Mám totiž ploché nohy." "Myslela jsem, že máte protézy." "Mám, ale ploché." /// "Je tady se mnou flundra." Pane docente, neodcházejte. To nebylo míněno na vás. /// "Chládek mi nevadí. Ten má všechno dřevěný."
"Já pospíchám k porodu." /// "Já jsem samouk." /// "Křivý nožičky, na zádech čísla… oni vypadaj jako fotbalisti." /// "Jelita si tady daly sraz." /// "Prostě mezi palcem a malíkem má takovou blánu." /// "To víte, povinnost vola." /// "Ale já nejsem Karel. Karel je tady pan Alois." /// "Já, Karle, jsem na stropě." "Tak ale okamžitě dolů!" /// "Na smetiště dějin s tou veteší." "Smetiště je na druhý straně." /// "Jo… ruce na deku. Obě." /// "Štětináč!"

nahorudobytí severního pólu

"Promiňte, mně připadá, jako by šly větráky….. Šly!" /// "Děti, to je datel." /// "…tady soudruh jim bral klobouky." /// "Teď kdybychom spadli, tak bychom zabili dvojnásobný počet diváků než minule." /// Cimrman měl to štěstí, že ho mohl skrytě pozorovat právě v době říje." /// "Kdovíkde lítáš a mě z pak z toho bolej nohy." /// Tato hra nebyla dobře přijata ani v tisku, ani v tlači." /// Vinu na tomto neúspěchu nenese Cimrman, ale, kolega Weigel odpustí, kolega Weigel. /// "Desérte, desérte!" /// "Tak já jsem to tady celé pozorně vyslechl a udělal jsem z toho ten závěr, že bude-li ještě někdy příležitost a já budu požádán o nějakou další rekonstrukci, že se vám na to vyseru." /// Sokolové vyprovázejí Jana Amose do vyhnanství. /// Karel Havlíček Borovský hledí smrti vstříc.
"Z Prahy. Österreich." /// "Míč. Já zapoměl ve vlaku míč." /// "Pravdu má náčelník." /// "Všichni staří mládenci, bez rodinných důvodů." /// Kapitola pátá: Slavnostní překročení 70. rovnoběžky; kap. šestá: Frištenskému omrzly obě nohy; kap. sedmá: Vrátíme se?; kap. osmá: Simulant dostal na pamětnou; kap. devátá: Vlci; kap. desátá: Ztratili jsme kompas; kap. jedenáctá: Bloudíme v mlze; KAP. DVANÁCTÁ: PROHLÍDKA PETROHRADSKÉ ERMITÁŽE; kap. třináctá: Další překročení 70. rovnoběžky; kap. čtrnáctá: Frištenský simuluje zánět slepého střeva; kap. patnáctá: Zdařilá operace; kap. šestnáctá: Frištenský simuluje pooperační slabost; kap. sedmnáctá: Táhni a srůstej!; kap. osmnáctá: Konečně moře. /// "Kolik je hodin?" "Za deset minut půl třetí." /// "Václave, jak dlouho ještě budeme driftovat?" "Takových deset až jedenáct dní." "No, to vám teda nezávidím." /// Domů. Do Prahy. Do Podolí. Do lékárny. Do prdele, to je mi smutno!" /// "Opakujte po mně, děti." /// "Blázen. Chce dobýt točnu v takovémhle počasí. Zima jak v psírně." /// "Jsou chvíle, kdy by se optimisté měli popravovat." /// "Kdo chvíli močil, již močí opodál." /// "DĚKUJI TI, NÁČELNÍKU, ŽE SES MĚ ZASTAL." /// "No tak bylo to hezký, ale že bych to musel vidět dvakrát…" /// "Lehni!" /// "Správně. Kdo způsobil, že sám náčelník vydával tak zvrácené rozkazy?" /// "NAVRHUJU SNÍST PSY." /// No ale když máte místo psů mě… náčelníku, cos to navrhoval?" /// Vono to totiž vypadá, jako kdybyste chtěli sníst mě." /// "Ještě slovo, bačkoro, a zapíšem tě do deníku." /// "Já si dám do pokoje čtyři kamna." /// "Varle, buď rád, že ses utrh." /// "Na odborářském sjezdu amerických milionářů ve Vašingtónu dí sí řekl - ovšem nevím, pane profesore, jestli vás budu citovat úplně přesně…" /// Mráz - nejlepší děda. /// "…dobyt. No, nic moc." /// "Karle, zkrať to. Je tu zima." /// "Jdu na sever. Normálně jdu na sever. A už jdu na jih. A zase. Na sever… a na jih." /// "Když to srovnám s tím výletem na Kokořín…" /// "Co je tady? Prd!" /// "Ale něco malého by se do mě vešlo." /// "Železná zásoba je nedoknutelná. A kromě toho jsme ji včera snědli." /// "My si na to příště dáme pozor." /// "Toho neznáš." /// "Já osobně ho budu jíst jen s krajním odporem. Je to krajan." /// "A Češi - tyč."

nahorublaník

Byl by pro mocného Habsburka takový problém popravit o šest pánů méně? /// I data narození význačných osobností by se mohla volit uvážlivěji. /// Např. jeho dopis Františku Josefu I., aby v roce 1900 buď odstoupil nebo zemřel, přijal panovník s vyslovenou nevraživostí. /// Kterému ze světových vojevůdců mohl jeho spolunocležník říct: "Zavři oko a spi."? a) Janu Žižkovi, b) admirálu Nelsonovi, c) generálu Kutuzovovi. Správná odpověď je a) Janu Žižkovi, a to z toho prostého důvodu, že ani Nelson, ani Kutuzov nerozuměli česky. /// Blaník je krycí název pro klidový stav útvaru v mrtvém období mezi dvěma výročími. ///Slováci mají samozřejmě svou vlastní, samostatnou, nezávislou horu…
"Zajdu do hostince, dám si pivo, dvě, tři… dvě." /// "Řvou jako hyeny." /// "Rytíř Hynek z Michle je politická mrtvola." /// "Nedobře se na to díváš, Veverko." /// "Já jsem Smyl Flek z Nohavic." "A čím vám to pustilo?" /// "Volit vládu? Já bych vás hnal! Od čeho je panovník?" /// "Vindiškrécová vykoukla z okna, nějaká zbloudilá kulka pic! a bylo po ní." /// "Na to je náš ředitel pes. Jak někdo rok chybí, už za něj hledá náhradu." /// "A zrovna s dvojitým kamenem." /// "Žižku na vás, to by byl velitel Blaníku." /// "Přestávka!" /// "Výměna mečů." /// "No tak to zařiďte, ať je nahoře živo. Hlavní průjezd Prahou tam udělejte." /// "Veverko, nelži. Nelži! Tebe to bolí. Ale ty nás chceš nasrat." /// "Měli Pražané zbraně?" "Ne, jenom mávátka."

nahoruzáskok

"Vaši Naši furianti mi můžou být ukradení!" /// Odvážně například snížil počet sester v Čechovově hře na jednu. /// "Já jsem taky Mirek." /// Kromě toho skončily i jeho periodicky se opakující měsíční dny nervozity a hysterie. /// "Ano, Karle, to znamená, že se ti splní ten tvůj sen hrát s Prácheňským zadarmo." /// "Hlavně aby seděli blbci jenom tady vlevo".
"Probůh! On tě…?" "Ne, ubránila jsem se." /// "Zakopala jsem ji pod jabloní." /// "Láska na první pohled!" /// "No vidíte, a teď do toho přijdu já a je konec." /// "Hezké. Takové upřímné. Maminko, podívejte, Bártovo oko." /// "Kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat. Jak se daří nebožce, pane doktore?" /// "V Českých Budějovicích by chtěl žít každý. Kromě mě teda." /// "Volga! Volga, Volga… širá řeka rovný kraj. Ech drahý Potapyči…" /// "Jedu říkáš? Do kávy! A mně se zdála jakási ztuchlá. Proč seš na mě taková zlá, Maryšo?" /// "Tak mu ukažte, Vavrochu, co máte v kapse." /// "Takže to bude v jednom kostele." /// "Jo? No tak, možný to je!" /// "Letošní léto se opravdu vydařilo. Obilí zlátne." "Až na ten sníh." /// "To jsem vám chtěl říct, pane šikovateli: nechoďte ještě." /// "Ty nejsi Vlasta? Ty jsi Vlasta?" /// "Jedno oko nezůstalo suché." /// "Ano, lucernou. Tou vám, paní kněžno, posvítím." /// "To je tedy zklamání. A já ji tak miloval. To není váš text, člověče, to říká Bárta." /// "Přátelé, Mach měl tak nízkou hemživost, že mě to nad mikroskopem až rozesmálo." /// "Vždyť my oba ráčkujeme jako vejce vejci!" /// "…a dědictví je v pdachu." /// "Tak končí - aspoň doufám - naše komedie."

nahorušvestka

Na dušičky r. 1901 zakoupil Cimrman věnec a svíci a vypravil se vlakem z Prahy do Vídně, aby zjistil, zda jeho rodiče ještě žijí. /// …lopata s lokálním anestetickým účinkem… /// "Já jsem totiž jezdíval domů na neděli." /// "Nevěřili byste tomu, ale skutečně existují mykologické atlasy, které označují lišku za nejedlou houbu."
"Jedenáctka. A heleme se, zastavila. Tady staví jen na požádání. Tak to musel někdo požádat." /// "Dovolíte, abych vám potřásl pravicí?" /// "…vystoupil Nastoupil…" /// "Sedmkrát pokořil Milešovku." /// "Já vůl!" /// "…ale Hájkovi naser." /// Poslyšte, pane Pulec, já jsem znal nějakýho doktora Žábu. Nejste vy jeho syn?" /// "Emilko sem, Emilko tam, Emilko sem, Emilko tam." /// "Kdo to sem natahal ty krámy všechny?" /// "To nemá cenu. Já jedu domů." /// "Ty někam spěcháš? Já mám času dost." /// "A co vy, kluci, že se tady držíte jak dva buzeranti?" /// "Vy chlapi v tý ženský nevidíte rovnocenného partnera, ale jen ten sexuální objekt." /// "Denně žehlit, denně zašívat, denně rodit…" /// "Poživační samci, to už mi dlouho nikdo neřek." /// "Koš se plní lanem." /// "Ne. Poblil jsem se." /// "Akorát mi utkvělo, že nesmím říkat žebřík."

nahoruhymna

Asi jste si nevšimli, že jsem z předvedené ukázky vyškrtl Kozelku. /// Dostal se mi do ruky sborník maďarských lidových písní a jedna píseň mě velmi zaujala.
"Podívejte se, Mareš, vy, Židi, nás budete učit česky. Ausgerechnet vy." /// "Slovo přizabít němčina nezná. Němec prostě zabije a hotovo." /// "My Židi jsme vysloveně univerzální." /// "Jammerweil dává dvě zlatky. Čili pokud jde o počet zlatek, jsou tři zlatky nejnižší možné vyšší číslo." /// "Bude tam pivo, preclíky, kyselé okurky a pěvecký sbor." /// "Dokonce vaječníky?" /// "Von by se měl učit německy, ne von." /// "Já to nechávám zcela na nich dvouch a stojím noblesně stranou." /// "Tento židovský univerzální trik mi můj otec na smrtelný posteli velmi levně prodal." /// "Budem plakat za pět zlatek." /// "Co kdybych se německy naučil já?" ///

nahoru